Vajinismus Terapisi – EMDR ve Hipnoz Destekli

Vajinismus Terapisi ile EMDR ve Hipnoz Terapisinin Hızlı ve Kalıcı Etkisi

Vajinismus Terapisi

Vajinismus Terapisi

Konya Cinsel Terapi sitesi olarak bu yazımızda Vajinismus Terapisi ile EMDR ve Hipnoz Terapisinin Hızlı ve Kalıcı Etkisini ele alacağız. Vajinismus denildiğinde ilk aklımıza gelen vajen kaslarının istem dışı kasılması ve bu nedenle penisin girişine izin vermemesidir. Pek çok çift için bir kabusa dönüşen Vajinismus terapisi konusunda hazırlamış olduğumuz bu yazımızda hipnoz destekli vajinismus terapisinin ne kadar etkili olduğuna değineceğiz. Ayrıca EMDR terapisi ile birlikte yürütülen vajinismus çalışmalarının ne kadar yüz güldürücü sonuçlar verdiğini göreceğiz. Elbette ki vajinismus sorunu yaşayan kadınların korkularına, kaygılarına işlevsiz düşüncelerine ve cinsellikle ilgili hurafelere değineceğiz. Bu yazımızın Vajinismus sorunu nedeniyle Konya’da Cinsel Terapist arıyorum diyenler için ışık tutucu nitelikte olacağını düşünüyoruz.

Vajinismus Terapisi denildiğinde göz önünde bulundurmamız gereken hususların başında toplumumuzda cinselliğe bakış ve cinsel bilgilerin kaynağı gelmektedir. Toplumumuzda evlilik öncesi cinsellikle ilgili bilgiler akran gruplarından öğrenilmektedir. Bu da ne yazık ki cinsellikle pek çok konuda hatalı bilgilere ve dolayısıyla korkulara sebep olmaktadır. Özellikle genç kızlar arasında ilk gece ile ilgili olarak üretilen cinsel hurafeler o kadar ileri boyutta işlenmektedir ki ilk gece, başlı başına bir korku kaynağı haline gelmektedir. Önce gelin vajinismus sorunu yaşayan kadınların maladaptif, yani işlevsiz düşüncelerine, gerçek dışı korkularına bakalım.

Vajinismus Sorunu Yaşayan Kadınların Sanal Korkuları

Vajinismus Terapisi almak isteyen bayanların büyük çoğunluğunda cinsellikle ilgili ya eksik ya da yanlış bilgi bulunmaktadır. Bu eksik ve hatalı bilgiler de doğal olarak kaygıları ve korkuları tetiklemektedir. Bu korkuları aşağıda maddeler halinde belirtmek istedik. Fakat hemen uyarmak isteriz ki aşağıdaki maddelerin tümü yanlış bilgilerdir.

 1. İçime Penis girerse çok ağrı ve acı olacak.
 2. Aşırı kanamadan dolayı ölüm riski var.
 3. Vajinam dar olduğu için penis içime giremeyebilir.
 4. İlk gece mutlaka acı olacak.
 5. Eğer dikkatli olmazsam kilitlenip kalabiliriz ve o halde sedyeyle hastaneye gitmek zorunda kalırız.
 6. Kızlık zarının patlaması çok can yakıyor.

Şimdi kısaca, çok uzatmadan bu hatalı düşüncelere değinelim. Yukarıdaki maddelerin doğru bilgiler içeren bölümünü aynı maddelerde aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Vücutta hiçbir organ işlevini yaparken ağrı ya da acı duymaz. Eğer böyle bir şey söz konusu olsaydı siz şu an bu satırları okurken gözlerinizde şiddetli bir ağrı hissederdiniz. Dolayısıyla vajina da yapısı gereği zaten penisi içine almak için vardır.
 2. Aşırı kanama konusu tamamen uydurmadır. Eğer vajina yeterince esnemiş ve ıslaklık oluşmuşsa penisin girişi için hazırdır ve işlevini rahatlıkla yerine getirir. Hiç kanama olmadan da bu birleşme olabilmektedir. Kanama beklentisi çok yüksek düzeyde bir beklenti olduğu için kanamanın gerçekleşmemesi durumunda çiftte ciddi bir gerilim oluşabilmektedir. Halbuki ilk gece kanama olmadan da ilişki söz konusudur. Bu durumda çiftlerin huzursuz olmaması gerekir. Çoğu durumda vajina yeterince ıslanmadan penis girişi olduğu için vajinanın hassas iç çeperinde sürtünmeden kaynaklı kanamalar meydana gelmektedir. Bu konuyu şimdilik bu kadar açıklamakla yetinelim, aksi taktirde yazı çok fazla uzayacak.
 3. Vajinam dar, bu yüzden ilişkiye giremiyorum diyenlere sadece şunu söylemekle yetinelim; Vajinadan bir bebek çıkabilmektedir. Vajina esnekliğe sahip bir organdır, dolayısıyla dar olması nedeniyle penisi içine alamama diye bir şey vajina için asla söz konusu olamaz.
 4. İlk cinsel ilişkinin acı vereceği olacağı düşüncesi de kesinlikle doğru değildir. Penisin vajinaya girişinden önce vajinada yeterli ıslaklık oluşmuşsa herhangi bir ağrı veya acı olmaksızın cinsel ilişki gerçekleşebilir.
 5. Cinsel ilişki esnasında kilitlenip kalma hikayesi henüz tarihte olmamış bir hikayedir. Nereden çıktı, kim uydurdu bilinmez ama bu konudaki hurafenin hayvan cinselliğinden esinlendiğini söyleyebiliriz. Kilitlenip kalma diye bir şey yok, fizyolojik olarak olamaz, imkansızdır.
 6. Kızlık zarının patlaması ifadesi bile tamamen uydurmadır. Çünkü patlama diye bir şey söz konusu değildir. Bu konuda daha detaylı bilgi vermek için bir başka yazı yazmak gerekir veya okuyucunun vajinanın yapısını araştırması yeterlidir. Zaten tamamen kapalı bir kutu gibi olmayan vajinada delinme söz konusu değildir.

Vajinismus terapisi her zaman çiftle uygulanan bir terapidir. Bunun nedeni ise vajinismus sorununun yalnızca kadının sorunu olmamasıdır. Bütün cinsel problemlerde olduğu gibi vajinismus sorunu da çiftin sorunudur. Dolayısıyla her seansa mutlaka çift olarak katılma mecburiyeti vardır. Bu konuda özellikle erkeklere daha fazla iş düşmektedir. Eğer erkekler bu konuda eşlerine destek vermezse vajinismus sorununun aşılması zorlaşmaktadır.

Toplamda ortalama 10-12 seanslık bir süreç olan vajinismus terapisinde bir defaya mahsus olmak üzere çiftler ile ayrı görüşme yapılmaktadır. Bunun haricinde tüm aşamalarda hipnoz dahil çift olarak görüşmeler planlanmaktadır. Bunun sebebi ise çiftleri daha iyi tanımak ve bu sayede en uygun terapi yöntemini belirleyebilmektir. Çiftin ayrıntılı değerlendirilmesi çok önemlidir. Kimi zaman çiftlerden birinin geçmişinde travma bulunması söz konusudur. Eğer vajinismus sorunu yaşayan kadının geçmişinde cinsel veya başka travmalar varsa öncelikle bu travmalara çalışmak çok önemlidir. Travmalar kısmına EMDR bölümünde değineceğiz.

Vajinismus Utanılacak Bir Şey Değildir!

Kimi kadınlarda vajinismus sorunu utanç verici olarak algılanmaktadır ki bu tamamen yanlıştır. Nasıl ki herhangi bir hastalıktan dolayı doktora müraacat ediyoruz ve utanmıyoruz, aynı süreç vajinismus için de geçerlidir. Bu utancın en önemli sebebi şüphesiz toplumun cinselliğe bakışıyla ilgilidir diyebiliriz. Ayrıca aynı utanma durumu erkekte de yaşanmaktadır ki bu konuda eşine destek olması gereken erkektir.

Vajinismus Terapisinde EMDR Yöntemi

Genellikle vajinismus sorunu yaşayan kadınların hatırı sayılır oranda geçmiş travmalara bağlı olarak bu sorunu ortaya koydukları görülmektedir. Yazımızın bu bölümü çocukluk travmaları ve cinsel taciz yaşayan kadınların vajinismus terapisi ile ilgilidir. Her vajinismus sorunu yaşayan kadının böyle bir travma yaşamış olması söz konusu değildir. Bununla birlikte klinik tecrübeler gösteriyor ki bu sorunun temelinde pek çok kadında travmatik anılar yatmaktadır. Yazımızın önceki bölümlerinde de belirttiğimiz gibi bir vajinismus terapisi ortalama 10-12 seanslık süreci kapsamaktadır. Kimi zaman çok daha kısa sürede çiftler bu sorundan kurtulurken kimi durumlarda da seans sayısı artabilmektedir. İşte travmatik deneyimler yaşamış olan bir kadının vajinismus sorununun çözümü için öncelikle geçmişte yaşamış olduğu travmatik anıların çalışılması gerekmektedir. Bu da seans süresini doğal olarak artırmaktadır.

Tam bu noktadan itibaren kısa yazılışı EMDR, uzun açıklaması ‘Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme’ olan EMDR terapisinden bahsetmek gerekiyor. Dünya sağlık örgütü tarafından kabul gören EMDR terapisi travmatik anıların etkisini yok etmede çok hızlı ve etkili bir tekniktir. Temelinde beynin her iki yarım küresine birer sinyal göndermek olan EMDR terapisiyle ilgili detaylı bilgi edinmek isteyenler için yazının sonunda ilgili linki ekledik. Geçmişinde özellikle ağır cinsel travmalar bulunan danışanlar için EMDR terapisi çok etkili ve hızlı, başarı oranı yüksek bir terapidir.

Hipnoz ile Vajinismus Terapisi

Vajinismus sorunu yaşayan çiftler sorunlarını paylaşmak, çözüm bulmak amacıyla bir uzmana başvurmaya karar verdiklerinde kafalarında bazı soru işaretleri de bulunmaktadır. Bir de bunun yanında genel itibariyle hatalı bilgilerden dolayı korku verici şöhreti bulunan hipnoz kelimesini duyduklarında durum daha da itici bir hale gelmektedir. Artık günümüzde hipnoz kelimesi ya çok istenilen, merak edilen bir terapiyi veya da çok korkulan ve kaçılması gereken bir terapiyi çağrıştırmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak hipnozun ne olduğu ve ne olmadığı konularında danışanların iyi bir şekilde bilgilendirilmesi çok önemlidir. Vajinismus terapisi seans süresini çok daha kısa bir süreye indirebilen hipnoz uygulamaları kesinlikle çiftler aynı odadayken yapılmaktadır. Daha açık bir ifadeyle söyleyecek olursak; Hipnoz uygulanan kadının eşi de odada hemen yanı başında bulunacaktır. Bu nedenle eşlerin bu konuda rahat olması, yapılacak çalışmanın gerekliliğine inanması son derece önemlidir. Detaylarıyla Vajinismus terapisinde Hipnoz destekli uygulamanın nasıl yapıldığı konusunu bir sonraki yazımızda işleyeceğiz.

Vajinismus Terapisi için Uzman Ararken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Uzmanlığını belirttiği alanlarla ilgili olarak almış olduğu sertifika, diploma vb. konularında belge sahibi olup olmadığına mutlaka bakınız.
 2. Bu konuda özellikle erkek bir uzman olsun veya bayan bir uzman olsun şeklinde seçeneklerinizi sınırlandırmayınız.
 3. Mümkünse gitmeyi düşündüğünüz uzmanla ilgili detaylı araştırma yapınız.
 4. Mümkünse size önerilen uzmanlara gidiniz. Bunun sebebi; daha önce ilgili uzmana gitmiş ve memnun olmuş kişilerin varlığı size daha fazla güven verecektir.

Hakan TOKGÖZ

Call Now Button